İskoçya’da Filistin tepkisi! “Kulübü utandırdınız”

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Yeşil Tugay taraftar grubu, tribün yasağı nedeniyle Celtic yönetim kurulunun ‘kulübü utandırdığını’ bildirdi.

Alınan karar sonrası Celtic Park’ta oynanan St Mirren maçında Yeşil Tugay’ın yer aldığı tribünlerde yüzlerce koltuk boş kaldı.

Boş koltukların olduğu tribüne bir Filistin bayrağının asıldığı görüldü. Tribünde bulunan bazı Celtic taraftarları ise dün gece oynanan lig karşılaşmasında da Filistin’e destek vermeye devam etti.

Celtic Kulübü, Filistin’e destek veren Yeşil Tugay grubuna üye taraftarlarının iç saha maçlarına gelmesini yasaklamıştı. Atletico Madrid ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nde oynanan maçta taraftarların tribünlerde Filistin bayrakları açmasının ardından bu kararın alındığına vurgu yapılmıştı.

Celtic-Filistin dayanışması, eskilere dayanıyor

Celtic taraftarı, daha önce de birçok kez Filistin halkına sahip çıktı. UEFA ise spora siyaset karıştırılmasının yasak olması gerekçesiyle İskoç kulübüne çeşitli miktarlarda para cezaları verdi.

İskoç işçi sendikaları, 2009’un aralık ayında, Celtic taraftarlarından, İsrail’in Hapoel Tel Aviv takımıyla yapılacak maç sırasında Filistinlilerle dayanışma için Filistin bayrakları sallamaları çağrısında bulundu. Celtic yönetimi ise yaptığı açıklamada, gösteri çağrılarından “derin endişe duyulduğunu” ve stadyumun “siyasi gösteri yeri” olmadığını ifade etti.

Celtic taraftarı ise 2009 ve sonrasında bazı maçlarda Filistin’e destek amacıyla benzer eylemler gerçekleştirdi. 2014 yılında Celtic ile İzlanda temsilcisi KR Reykjavik arasında oynanan maç sırasında Filistin bayrağı açılması nedeniyle UEFA, kulübe 18 bin dolar para cezası verdi.

2016’da ise UEFA Şampiyonlar Ligi elemeleri play-off turunda Celtic, bu kez İsrail temsilcisi Hapoel Beer-Sheva ile karşılaştı. Celtic Park tribünlerinde İsrail karşıtı tezahürat yapılması ve bayrak açılması nedeniyle Celtic hakkında UEFA tarafından disiplin soruşturması başlatıldı.

Filistinli çocuklar harçlıklarını bağışlamıştı

Bu sırada, Celtic’in taraftar grubu Green Brigade’in (Yeşil Tugay) öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına yaklaşık 137 bin sterlin yardımda bulunuldu. Kampanyaya destek verenler arasında, Batı Şeria’daki Ed-Dehişa Mülteci Kampı’nda harçlıklarını bağışlayan yüzlerce Filistinli çocuk da yer aldı. UEFA’nın bu maç için verdiği 10 bin avro para cezası, bu kampanya sayesinde beklenilen etkiye yol açmadı.

2018’de de Celtic taraftarları, takımlarının Ross County’yi 3-0 yendiği lig maçında, Gazze sınırında İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilere, salladıkları Filistin bayraklarıyla destek verdi.

Halk ve rahipler tarafından kuruldu

İrlanda’da sadece tarladaki değil ambarlardaki tüm patateslere etki eden ve yaklaşık 5 yıl süren kıtlık, Celtic Kulübünün kurulmasının başlangıç noktası oldu. Tarihe “Büyük İrlanda Patates Kıtlığı” olarak adını yazdıran bu hadise sonucu, bölgeden büyük göçler yaşandı.

Bir grup İrlandalı, hayatta kalmak adına İskoçya’ya göç etti. Katolik ağırlıklı bu topluluk, Katolik rahiplerin de katkısıyla İskoçya’nın doğusuna yerleşti.

Yeniden düzen kuran ve yaşama adapte olmaya çalışan halk, futbola kayıtsız kalamadı. Rahipler ve halk, ortaklaşa olarak Katoliklerin takımı olarak nitelendirilen bir futbol takımı kurdu. Takımın tabanı yoksul halk ve kilise eşrafından oluştu. 6 Kasım 1887’de kurulan bu takıma, Keltlerden dolayı Celtic adı verildi.

Celtic Kulübü, köklü tarihinde 53 lig, 41 İskoçya Kupası, 21 İskoçya Lig Kupası ve 1 Avrupa Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir