İmalat PMI eylülde de daralmaya işaret etti

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) eylülde 49,6’ya yükselerek, imalat sektörünün sağlığında hafif bir düzelme olduğunu gösterse de üst üste üçüncü ayda da 50’nin altında kalarak daralmanın sürdüğüne işaret etti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Global tarafından derlenen imalat PMI, Ağustos’ta 49 değerini almıştı. Üretim ve yeni siparişlerde eylül ayında daha hafif yavaşlama kaydedilirken girdi ve çıktı fiyatlarındaki artış hızı ise keskin şekilde yavaşladı.

PMI’da 50’nin altında kalan değerler daralmaya, 50’nin üzerinde kalan değerler ise büyümeye işaret ediyor.

Üretimde üst üste üçüncü ayda da daralma görüldü ancak önceki aya göre daha hafif bir seviyede gerçekleşti. Üretimin yavaşlamasında zayıf piyasa koşulları ve yeni siparişlerdeki yavaşlamanın etkisi görülürken, bazı şirketler talepte ay boyunca artış görüldüğünü kaydetti.

SİPARİŞLERDEKİ ZAYIFLAMA DEVAM ETTİ

Eylül’de hem yeni siparişler hem de yeni ihracat siparişlerindeki zayıflama devam etti ancak bu zayıflama ağustos ayına kıyasla daha düşük bir hızda gerçekleşti.

Yeni siparişler alt endeksi 46.3’ten 47.6’ya yükselirken, yeni ihracat siparişleri de 47.2’den 47.3’e yükseldi.

Girdi maliyetleri, TL’deki zayıflığın devam etmesiyle üçüncü çeyreğin sonunda da keskin şekilde yükselmeye devam etse de mayıs ayından bu yana en düşük seviyede arttı.

Girdi fiyatları alt endeksi, 72.8’den 64.7’ye geriledi.

Son anketin istihdamda hafif artışa işaret etmesiyle üst üste beşinci ayda da istihdam yaratıldığı kaydedildi. İstihdam, 50.2’den 50.1’e geriledi.

‘İSTİKRAR İŞARETLERİ GÖRÜLDÜ’

PMI verilerini değerlendiren S&P Global Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Eylül ayında bazı şirketlerin talebin ay boyunca olumlu seyrettiğini bildirmesiyle Türk imalat sektöründe istikrar işaretleri görüldü. İş koşulları genel olarak zorlayıcı kalmaya devam etse de, son veriler yıl sonundan önce yeniden büyümeye dönülebileceğine dair biraz da olsa umut veriyor” dedi.

Harker, “Eylül ayında şirketlere yardımcı olan bir unsur da kurdaki göreceli istikrarla birlikte enflasyonist baskıların belirgin bir şekilde azalması oldu” dedi. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir