Çin oyun sektörüne yönelik önlemleri yumuşattı

Çin hükümeti bugün 105 yerli oyuna onay verdi. Bu durum, Pekin’in oyun sektörüne dönük kısıtlama hamlesinin geçen hafta 80 milyar dolarlık bir maliyete yol açmasının ardından tutumunu yumuşattığının son göstergesi olarak yorumlandı.

Onaylanan oyunlar arasında, Pekin’in yeni kuralları nedeniyle zor durumda kalan Çin’in önde gelen iki oyun yayıncısı Tencent Holdings ve NetEase tarafından çıkarılan oyunlar da yer aldı.

OYUN FİRMALARI BORSADA ÇAKILMIŞTI

Çin’de oyun sektörüne kısıtlamalar getiren düzenleme taslağının geçen hafta yayımlanmasıyla birlikte ülkenin önde gelen teknoloji ve oyun firmalarının hisselerinde çok sert düşüşler görülmüştü.

Ülkede oyun sektörünün bir numarası Tencent’in hisseleri cuma günü yüzde 16 değer kaybederken, bu 2008 sonrası en yüksek günlük kayıp olarak kayıtlara geçti. NetEase şirketinin hisselerinde de günlük yüzde 28’lik rekor değer kaybı görüldü. Oyuncular arasında popüler bir sosyal medya hizmeti olan Bilibili’nin hisseleri de yüzde 14 düştü.

Tencent, NetEase ve Bilibili hisselerinde bir günde toplam kayıp 80 milyar dolara ulaştı.

Ek kısıtlamalar arasında sık oturum açma ve oyuncu düelloları için ödüllerin kısıtlanması ile hatta ulusal güvenliği ihlal eden içeriğin yasaklanması yer alıyor.

Ancak yönetim Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kuralları iyileştirmek için şirketler ve oyuncular da dahil olmak üzere paydaşlardan gelen geri bildirimleri dinleyeceğini söylemişti.

‘YENİLİKLİÇİLİĞİ DESTEKLİYOR’

Şanghay merkezli oyun stüdyosu Paper Games’in kıdemli başkan yardımcısı Yang Wenfeng, “Son olaylar, hükümetin daha yüksek kalitede yenilikçi içeriğe sahip, ancak aşırı para kazanma veya ‘öde-kazan’ oyunlarının olmadığı daha büyük, daha çeşitli bir oyun ortamı arzusunu yansıtıyor” dedi.

Yang, “Hükümet, yayıncıların para kazanma stratejilerini derinleştirmek yerine adil uygulamalar ve ürün yeniliği yoluyla kâr elde etmelerini tercih ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir