İdam edilen Erdal Eren’in arkadaşı Selma Gürkan milletvekili adayı oldu

Gürkan, “Bu ülkede sınıf, sosyalizm mücadelesinde yitirdiğimiz kardeş ve arkadaşlarımıza karşı sorumluyuz” dedi.

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan, Yeşil Sol Parti listesinden Ankara 1. Bölge 2. sıra milletvekili adayı, 12 Eylül darbecilerinin 17 yaşındayken idam ettiği Erdal Eren’in arkadaşı ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan oldu. Gürkan, parlamento kürsüsünü ezilen toplumsal kesimler için kullanacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Bizim izleyeceğimiz yol, isme oy istemek olmayacak. ‘Selma Gürkan’ı vekil olarak gönderin, Meclis’te sizin sesiniz olsun’ şeklinde propaganda yürütmeyeceğiz. Çünkü biz, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın içinde yer alan partiler olarak, parlamento kürsüsünü bütün ezilen toplumsal ve sınıfsal kesimlerin bir kürsüsü olarak değerlendiriyoruz. Alanda mücadelemizin bir mevzii olarak değerlendiriyoruz. Çalışmamızı yürütürken asıl değiştirici gücün halkın örgütlü mücadelesi olduğunu, halkın mücadelesiyle bunun mümkün olabileceğini; her şeyden önce, seçip gönderdiği gibi görevini layıkıyla yapmayan milletvekillerini geri çağırma hakkı olduğu bir düzen sağlanması yönünde propagandamızı yürüteceğiz.”

SINIF MÜCADELESİNDE YİTİRDİĞİMİZ ARKADAŞLARIMIZA KARŞI SORUMLUYUZ

Gürkan, 1968 öğrenci hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile Erdal Eren’in idamlarında parlamentonun rolü olduğuna dikkat çekerek, Meclis’e girmesi halinde “Biz, ‘Her türlü hak ihlaline karşı, tarihte halka karşı işlenmiş suçlara karşı da hesap sormak üzere varız’ diyeceğiz. Bu mücadele yaşamını yitiren yoldaşlarımıza karşı, işçi sınıfına karşı; kadınlara, çocuklara, gençler karşı sorumluyuz. Aynı zamanda bu ülkede sınıf, sosyalizm mücadelesinde yitirdiğimiz kardeş ve arkadaşlarımıza karşı sorumluyuz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*