Emekli zammı için masada 3 seçenek. Yandaş gazeteden son dakika açıklaması

Sabah gazetesinden Mete Dirici’nin haberine göre, aralık ayında aylık yüzde 2,93, yıllık yüzde 64,77 enflasyon gerçekleşti. Bu rakamlar, 6 aylık enflasyon farkının yüzde 37,57 olduğunu gösteriyor.

Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı olarak belirlendi. Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 15’lik toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 29,78’lik enflasyon farkı alacak. Böylece memur ve memur emeklilerinin zam oranı yüzde 49,25’e ulaşacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57 zamma hak kazandı. Asgari ücret ise Erdoğan’ın son kararıyla yüzde 12’lik refah payı eklenerek 17 bin 2 TL olarak belirlendi. Bu rakam, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de referans olacak.

Ocak ayının ilk yarısında emekliye refah payı verilip verilmeyeceği ve en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı karara bağlanacak. Bu konularda Meclis’ten yasal düzenleme çıkması gerekiyor.

Erdoğan, emekli ve memur zammı için Bakan Vedat Işıkhan’dan gerekli çalışmaları yapmasını, Bakan Mehmet Şimşek’e de bütçe imkanlarını zorlayarak düşük gelirli vatandaşları koruyacak adımlar atmasını istedi. Özellikle en düşük emekli maaşının artırılması bekleniyor. Refah payı için de bütçe elverdiği ölçüde bir iyileştirme yapılacak.

Asgari ücrete yapılan zam, alım gücünü artıracak adımların ilki oldu. 2024 yılında tek seferde uygulanacak olan asgari ücret zammı, 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37-38 civarında olduğu dikkate alındığında, yüzde 12’lik bir refah payı içeriyor.

Yeni yılda uygulanacak asgari ücret Başkan Erdoğan’ın son dokunuşuyla yaklaşık yüzde 12 refah payı ile belirlendi. Sırada emekli kök maaş zammı, memur maaş zammı ve en düşük emekli maaşı olmak üzere 3 düzenleme var.

SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memurlar, senede iki kez zam alıyor. SSK, Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı 6 aylık enflasyon oranına eşit oluyor. Son dönemde bu orana ek olarak refah payı da veriliyor.

Memurlar ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alıyor. Enflasyon farkı, önceki dönemde uygulanan toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık farkı ifade ediyor. Ocak 2024 için toplu sözleşme zammı yüzde 15 olarak belirlendi.

Emekliye zam düzenlemesi için bütçe sınırlarını sonuna kadar zorlayacak olan Bakan Şimşek, tek haneli enflasyona ulaşmadan kalıcı alım gücü artışı ve sürdürülebilir refahın sağlanamayacağını vurguladı. Bu nedenle sıkı para politikaları ve koordineli maliye politikalarıyla enflasyonla mücadele ediliyor.

Asgari ücrete yapılan zammın kendilerine de uygulanmasını isteyen bir işçi emeklisi “TÜİK yine enflasyonu düşük gösterdi. Bu ucuz ürünleri nereden buluyorlarsa bize de söylesinler. Biz de oradan alalım. Enflasyon farkı yüzde 37,57 olarak açıklandı. Bu bize zam değil, sadece enflasyon telafisi. Biz de yüzde 50 zam istiyoruz. Bu parayla ayın sonunu değil ama ortasını bir kaç ay görebiliriz. Cumhurbaşkanı ‘Sizi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ dedi. Umarım sözünü tutar” dedi.

Aynı emekli “Açıklanan enflasyon farkının üzerine en az yüzde 10 zam bekliyoruz. Bizde yüzde 50 civarında zam alalım. Zam verilirse ayın sonunu değil ama ortasını bir kaç ay getirebiliriz. Cumhurbaşkanı hep ‘Sizi enflasyona ezdirmeyeceğim’ diyep duruyor. Bize yapacağı zam sözünün arkasında durup durmadığının da kanıtı olacak” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir