Çağrı Mert Bakırcı Kimdir? Çağrı Mert Bakırcı Kaç Yaşında, Mesleği Ne?

HaberTürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına konuk olan Çağrı Mert Bakırcı’nın hayatı merak konusu oldu. Evrim Ağacı adlı internet sitesiyle tanınan Çağrı Mert Bakırcı’nın geçmişini merak edenler arama motorlarında araştırmalarına başladı. Peki Çağrı Mert Bakırcı kimdir? Çağrı Mert Bakırcı kaç yaşındadır, mesleği nedir? İşte Çağrı Mert Bakırcı’ya dair tüm merak edilenler.

Çağrı Mert Bakırcı kimdir?

4 Temmuz 1990 yılında Ankara’da doğan Çağrı Mert Bakırcı, ilkokul ve ortaokul eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Lise eğitimini ise Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi’nde almıştır. 2013 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü başarıyla tamamlamıştır. Üniversite eğitiminden sonra Texas Tech Üniversitesi’nde doktora yapmaya başlamış ve bu aynı okulda asistanlık yapmaya başlamıştır.  Makine mühendisliğindeki çalışmaları sırasında Biyoloji Bölümü’nden de yan dalını tamamlamıştır.

Çağrı Mert Bakırcı çalışmaları

Evrim Ağacı’nın kurucusu ve idari sorumlusu, popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. 

5 Kasım 2010’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji ve Genetik Topluluğu (BİYOGEN) altında Evrim Ağacı isimli grubu kurmuştur. Evrim Ağacı, Türkiye’nin en önde gelen evrimsel biyoloji ve popüler bilim oluşumlarından biri olarak Bakırcı liderliğindeki çalışmalarına devam etmektedir.

ODTÜ’den mezun olduktan sonra, doktorasını Texas Tech Üniversitesi’nden almıştır. Doktora araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir. 

Bakırcı, Evrim Ağacı bünyesinde bugüne kadar 500’ün üzerinde bilim makalesi, 4000’in üzerinde popüler bilim içeriği yayınlamıştır.

Çağrı Mert Bakırcı kitapları

  • ‘Evrim Kuramı ve Mekanizmaları’ ve ’50 Soruda Evrim’ kitaplarının yazarı, ‘Şüphecinin El Kitabı’ kitabının eş yazarı, 

  • ‘Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı’ kitabının yazar ve editörüdür.

Çağrı Mert Bakırcı sosyal medya hesapları

Geniş takipçi kitlesine sahip Çağrı Mert Bakırcı’nın sosyal medya hesaplarına aşağıda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz;

TWITTER

INSTAGRAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir